İç Hastalıkları (Dahiliye)

Modern tıbbın bilimsel ve teknolojik gelişimine paralel olarak İç Hastalıkları bölümü kendi içinde birçok yan dalaayrılmakla birlikte 16 yaş ve üstü tüm erişkin hasta grubunun cerrahi dışı tüm şikayetlerinin direk çözüm merkezi ve tümklinik branşlara temel teşkil etmektedir. Sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların büyük çoğunluğunun sağlık problemleriİç Hastalıklarının ilgi alanına girmekte ve çözüm sunulmaktadır.

Üst ve alt solunum yolu hastalıkları, akciğer hastalıkları, hipertansiyon, mide ve barsak sistemi hastalıkları, böbrekhastalıkları, kalp ve damar sistemi hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, romatizmal hastalıkları gibi birçoksistem hastalıkları bu geniş skalanın içinde yer almaktadır.

İç Hastalıkları hizmeti, İç Hastalıkları uzmanları tarafından sağlanmaktadır. Bu hizmet kapsamında ayaktan poliklinikmuayeneleri, takip ve tedavileri , acil servis hizmetleri, laboratuvar ve radyolojik tetkikler ile hastalıkların teşhis edilmesi,cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası hasta değerlendirilmeleri, diğer branşlara konsültasyon hizmetleri ve check­upprogramları bulunmaktadır.

İç Hastalıkları bölümü tüm branşlarla sıkı bir işbirliği içinde multidisipliner anlayış çerçevesinde hastaların sağlıksorunlarına en doğru yaklaşımla çözümler üretmektedir.
Check­up; kişinin herhangi bir problemi olmadan belirli aralıklarda yapılan sağlık taramaları olarak tanımlanmaktadır. Butanım çerçevesinde yapılan taramalarla birçok ciddi hastalıklarda erken teşhis sağlanmakta ve tedavi altınaalınabilmektedir. Bunun dışında hastaya özel programlarla ilerde oluşabilecek hastalıklar için önlemler alınmaktadır.Check­up günümüz modern tıbbının vazgeçilmez bir parçasıdır.